Sebeobrana

www

Ve čtvrtek 12. května v naší škole proběhla malá ukázka sebeobrany pro žáky devátého ročníku. Toto téma se týká předmětu Výchova ke zdraví a myslím, že je to téma, které je určitě lepší si probrat a vyzkoušet naživo.
Jako instruktoři přijeli David Polcer a Vít Pisařovic. Moc o nich napsat nemůžu, snad jen to, že se sebeobranou a obranou jiných mají hojné zkušenosti. 
Ukázka probíhala v malé tělocvičně a začala celkem pohodově, tedy rozběháním. Že to ale taková pohoda nebude, žákům došlo ve chvíli, kdy se během poklusu ozval rázný povel: „Klik!“. Několikrát se to opakovalo a žákům se vlila zdravá barva do tváří a na čelech vyskočily první krůpěje potu. Následovalo protažení svalů a pak už se začalo s tréninkem kopů a úderů (byly k dispozici boxovací lapy) a obranou proti nim.
Žáci si tedy ve dvojicích opatrně zkoušeli to, co jim předváděli instruktoři, kteří pak mezi nimi procházeli a kontrolovali, upravovali techniku provedení a dávali cenné rady. Náročnost se postupně zvyšovala a zanedlouho se žáci učili, jak se dostat z pevného sevření např. kolem krku nebo kolem pasu.
Ač to bylo v podstatě vážné téma, v tělocvičně panovala dobrá nálada provázená smíchem a občasným: „Au!“. Nutno ale dodat, že k žádnému úrazu nedošlo a podle zpětné vazby žáků, se tato akce líbila. A nejen žákům, ale i dozorujícím či jen přihlížejícím učitelům (někteří si i některé prvky obrany sami na instruktorech vyzkoušeli), přičemž asistentka z 9. A se dokonce aktivně zúčastnila celé dvouhodinové ukázky.
Na závěr bylo žákům zdůrazněno, že po této ukázce bohužel asi nebudou schopni se v případě útoku ubránit, protože to vyžaduje opravdu dlouhý trénink, ale i tak instruktoři doufají, že jim to něco přineslo.
S přáním, aby ke konfliktům docházelo co nejméně,
                                                                    Šárka Pisařovicová 

Fotografie najdete ve fotogalerii.

Další aktuality

Foto hl

Prázdniny jsou tady

Končí 2. den prázdnin, na které jsme se všichni moc těšili. Je čas ohlédnout se za uplynulým školním rokem. Začínali jsme téměř klasicky.…