Olympiáda v českém jazyce

JČ

„Kolik jazyků umíš, tolikrát jsi člověkem“, výrok, který je připisován Masarykovi.
Ale co když se jedná o jazyk mateřský? Předpokládá se, že právě ten ovlivňuje možnost naučit se další jazyky.
Už dlouhé roky se odborníci snaží určit, který z jazyků je pro nás ten nejtěžší. Zatím se ale neshodli. Mezi lidmi panuje představa, že nejtěžší je čínština nebo čeština. Lingvisté s touto možností nesouhlasí. Naopak přicházejí se zcela jednoznačnou odpovědí. Vše záleží na tom, jaký máme jazyk mateřský. A dále je to věc velmi individuální.
O opravdu dobém základu znalosti mateřského jazyka, který může ovlivnit jazykovou výbavu našich žáků, napsala Mgr. A. Špirková:
„Ve středu 5. 4. 2023 se v Novém Jičíně konalo okresní kolo olympiády z českého jazyka. Naši školu reprezentovali dva žáci – Ester Hozová a Michal Ištvánek, oba ze třídy 8. C. V konkurenci 55 soutěžících skončila Ester 24. a Michal se umístil na fantastickém 2. místě! Blahopřejeme k tomuto pro naši školu historicky nejlepšímu výsledku a do krajského kola přejeme hodně zdaru.“
V tuto chvíli je jasné, že Michal i Ester ovládají mateřský jazyk opravdu velmi dobře. A my všichni věříme, že Michalovi jeho znalosti pomohou i v krajském kole. Držíme palce...

Další aktuality

1000022952

Škola v přírodě 3. A

Ve dnech 12.-14. 5. byla třída 3. A na škole v přírodě na Kletné. Celý pobyt se nesl v duchu pirátů. Děti soutěžily, hrály pirátské hry a…